KULTURA
Hrvatska kulturna baština
LJEPOTE HRVATSKE
Moslavina, regija mog rođenja, mog odrastanja i mog sazrijevanja.
Regija u kojoj se ima što vidjeti, što doživjeti, regija u kojoj žive krasni i vrijedni ljudi.
...
Priroda Moslavine je toliko raznolika, da na tako malom prostoru pruža uvjete za život kako ljudima, tako i svim drugim živim bićima.
Moslavina je poznata po velikim životinjama i to jelenima, srnama, muflonima, divljim svinjama, lisicama, jazavcima i brojnim drugim šumskim vrstama, jer to omogućuju nepregledne, guste, velike i raznolike šume, kako na obroncima Moslavačke gore, tako i u šumama koje su rasprostranjene u Lonjskom polju.
LONJSKO POLJE
Lonjsko polje je veliko mrjestilište riba iz brojnih potoka i moslavačkih rijeka (Ilova, Lonja, Pakra, Česma), rijeke Save a time i svih rijeka Europe, ali i prostor ravnice s bujnom livadnom vegetacijom koja je idealna za slobodnu ispašu konja, goveda i šarenih moslavačkih svinja.
Tu se snalaze i nama drage pčelice, koje svojim marom na prostoru Moslavine sakupljaju med vrhunske kvalitete i daju brojne proizvode, Svojim radom pomažu u proizvodnji ratarskih kultura ali i u voćarstvu koje je razvijeno i napredno.
- sadržaj se nastavlja -
Posebnu pažnju treba svakako posvetiti Moslavačkom vinogradarstvu.
Na južnim obroncima gore, rasprostranjeni su brojni vinogradi s posebno kvalitetnim grožđem, a samim time i vrhunskim vinima.
Meni je posebno draga rijetka autohtona sorta, od rimskih vremena, a nosi ime ŠKRLET. Volim uživati ponekad u vrhunskom okusu te posebne sorte, kroz okus savršenog vina.
Toliko svega ima u mojoj Moslavini da mi ovaj ograničeni prostor onemogućava napisati sve što je važno za spomenuti, ali nadam se da će i ovo nekoliko rečenica svima koji čitaju i pogledaju nešto fotografija otvoriti obzore interesa za upoznavanje tog prelijepog i raznolikog kraja.
Ja sam vjerojatno subjektivan, ali tko je imao priliku upoznati barem dio Moslavačkog kraja, nije ostao razočaran, već sasvim suprotno, ostao je očaran i iznenađen.
Vjerujte mi na riječ.
Foto: 1. DPCM/Fb Eduard Butjer
Autor: Eduard Butjer
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.