Piše: Snježana Vučković
Piše: Snježana Vučković
Jubilarna, 30. obljetnica početka oslobađanja zapadne Slavonije i komemoracija u spomen na poginule hrvatske branitelje, održana je kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima Trokut kod Novske.
Počast poginulim hrvatskim braniteljima u ime predsjednika Vlade odao je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, a u izaslanstvu Vlade bili su i ministar obrane Mario Banožić te državna tajnica u Ministarstvu unutarnjih poslova Irena Petrijevčanin Vuksanović.
...
Uz članove obitelji poginulih hrvatskih branitelja, ratne zapovjednike i hrvatske branitelje te predstavnike udruga iz Domovinskog rata, obljetnici su nazočili i predsjednik Republike Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, umirovljeni generali Marijan Mareković i Josip Lucić, te župani i predstavnici županija koje zajedno s Gradom Novskom tradicionalno sudjeluju na ovom komemorativnom skupu.
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća izaslanstva su odala počast poginulim hrvatskim braniteljima na zapadnoslavnoskom bojištu, a molitvu je predvodio vojni kapelan don Željko Volarić.
Medved: “To je bitka o kojoj moramo govoriti”
“To je velika bitka o kojoj moramo puno više govoriti. Ovo je mjesto svjedok burnih povijesnih događaja, a herojska bitka je jedna od najznačajnijih za daljnji tijek Domovinskog rata. Velikosrpski san o granici Virovitica-Karlovac-Karlobag upravo je ovdje prekinut zahvaljujući našoj hrabrosti i našem zajedništvu”, rekao je ministar Medved, dodavši kako je akcija Orkan predstavljala prekretnicu u novijoj hrvatskoj povijesti.
Posebno se prisjetio poginulih branitelja u toj akciji iz raznih krajeva naše domovine te im zahvalio na žrtvi, kao i njihovim obiteljima, a zahvalnost je iskazao i prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu “koji je imao viziju kako stvoriti državu, odlučnosti kako ju obraniti i mudrosti kako ju osloboditi”.
“Da nije bilo Orkana i Otkosa, Pakraca i Vukovara te brojnih drugih akcija i bitaka, ne bi bilo ni Bljeska ni Oluje”, zaključio je Medved, dodavši da smo našu pobjedu izvojevali zahvaljujući nacionalnom jedinstvu, te je poručio: “Neka nam naše žrtve budu nadahnuće za izgradnju naše domovine i bolje budućnosti, a hrvatski branitelji, vojnici i policajci uzor kako se voli i brani domovina”.
O akciji ‘Orkan’
Govoreći o akciji kojom je oslobođen najveći dio zapadne Slavonije, predsjednik Milanović istaknuo je nedostatak opreme i veliki broj poginulih hrvatskih branitelja, a župan Celjak je podsjetio da je tu stvarana hrvatska država te zahvalio hrvatskim braniteljima.
O akciji Orkan detaljnije je govorio ratni zapovjednik Operativne grupe Posavina, umirovljeni brigadni general Rudi Stipčić, koji je također ukazao na važnost napadno-oslobodilačkih operacija iz 1991. u kontekstu konačne pobjede izvojevane 1995. godine, zaključivši da je upravo ‘91. bila najteža, najsudbonosnija i najsvjetlija godina Domovinskog rata.
Vojna akcija Orkan počela je 29. listopada 1991. i prva je značajnija pobjeda Hrvatske vojske u Domovinskom ratu kojom je oslobođen najveći dio zapadne Slavonije. Akcija je trajala do 3. siječnja 1992., kada je na snagu stupilo Sarajevsko primirje. U akciji Orkan te Otkos i Papuk koje su uslijedile oslobođena su brojna mjesta i naselja ukupne površine oko 2000 četvornih kilometara ili oko 80% do tada okupiranog teritorija zapadne Slavonije, čime je spriječeno njeno izdvajanje iz sastava Hrvatske. Imena više od tri stotine poginulih branitelja uklesana su na stamene stupove koji čine jedinstveno spome-obilježje na Trokutu kod Novske i gdje se svake godine 29. listopada obilježava Dan početka oslobađanja zapadne Slavonije.
Drugi upravo čitaju... |
|
Photo: 1. Dnevno
Autor: Snježana Vučković
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.