U VIHORU RATA
U vihoru rata
Nakon što je prvi puta djelomično okupiran početkom listopada Lipik je drugi puta bio gotovo u potpunosti okupiran 28. studenog 1991.
Dodatno osnaženi oklopom i specijalnim postrojbama pobunjeni Srbi i JNA pokrenuli su dan ranije novu ofenzivu te su potisnuli branitelje i zapravo stekli kontrolu nad cijelim gradom.
...
Okupacija je trajala svega tjedan dana jer već 6. prosinca uspješno je okončano oslobođenje Lipika.
- sadržaj se nastavlja -
U napadu 28. studenog poginuo je zapovjednik gradske obrane, Libijac Ibrahim Abushaala Gadafi. Gadafi, koji se stavio na raspolaganje hrvatskim još prije početka izbijanja ratnog sukoba, doselio se u Lipik u namjeri da zasnuje obitelj.
Kako je stekao golemo vojno iskustvo u ratu između Libije i Čada, ubrzo je zadobio povjerenje među braniteljima. Upoznavao ih je s rukovanjem protuoklopnog oružja, vršio obuku pripadnicima interventnih postrojbi te je ustrojavao obrambene punktove. Bio je stručnjak za gerilsko i urbano ratovanje, sklon improvizacijama, stoga je često odlazio u pogibeljne diverzantske akcije.
S obzirom na pogibiju zapovjednika Zdravka Mancea, Gadafi je u čak dva navrata zapovijedao obranom Lipika.
- sadržaj se nastavlja -
Bitka za Lipik posebna je upravo po pogibijama zapovjednika gradske obrane čime vjerojatno predstavlja kuriozitet Domovinskog rata.
Naime, u borbama za Lipik poginula su čak četiri zapovjednika obrane: Marijan Žunić, Zdravko Mance, Berislav Ivošević i Ibrahim Abushaala Gadafi. Sva četvorica zapovjednika obrane poginula su tijekom listopada što dovoljno govori koliko je taj mjesec bio kritičan i težak za malobrojnu obranu Lipika, odnosno za cijelu pakračku bojišnicu.
Zanimljivo, i peti zapovjednik obrane Lipika, Branko Božičević Brada, poginuo je nakon oslobođenja grada, ali u borbama koje su uslijedile u Bosanskoj Posavini 1992. godine.
Tijekom kritične jeseni i zime u Pakracu i Lipiku vodile su se žestoke ulične borbe, stoga je prisutnost stručnjaka poput Abushaale Gadafija u Lipiku kao i nekolicine stranih dragovoljaca u Pakracu bila itekako bitna za uspješnu obranu od naleta daleko nadmoćnijeg velikosrpskog agresora.
foto: 1. DPCM/scrshot HRT
Autor: Tomislav Šulj
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.