ZDRAVLJE
Pasiflora, poznata još i kao “Gospodinova kruna” izvorno raste u Brazilu i Peruu, no danas ju možemo pronaći diljem svijeta. Raste do 10 metara visine, a izgledom podsjeća na grm. Stabljike su tanke i zelene, a listovi su razdijeljeni i imaju 3 do 5 režnjeva. Bijeli i grimizni cvjetovi stoje pojedinačno, a plod pasiflore je ovalnog oblika, veličine šljive, koji sazrijevanjem postaje zelenožut.
Okus ploda pasiflore je kiselkast, a miris aromatičan, zato se ona danas koristi i kao eterično ulje. Kao ukrasna biljka sadi se po cijelom svijetu, a ljekoviti dio je cijeli nadzemni dio biljke.
Pasiflora je poznata još od davnina, diljem svijeta, no u Europu ju donosi španjolski liječnik Aldonso Monardes još 1569. godine, s dokumentacijom o njezinoj ljekovitoj uporabi. Pasiflora je još od tad poznata kao učinkovita i toliko sigurna biljka da se u većini zemalja koristi i u pedijatriji.
Ljekovita svojstva Pasiflore
Pasiflora je jedna od najučinkovitijih biljaka koja liječi stres, anksioznost, tjeskobu, nesanicu i hiperaktivnost. Njeni glavni sastojci su alkaloidi i flavonoidi, a kada se koristi kao cijela biljka, ona prije svega djeluje kao sedativ koji umiruje središnji živčani sustav.
Pasiflora se također može koristiti kod smanjena želučanih grčeva i grčenja mišića, može smanjiti osjećaj boli i crvenilo, a vrlo je korisna i tijekom menopauze kada su žene sklonije depresiji i tjeskobi.
Osim prethodno navedenih zdravstvenih tegoba, Pasiflora pomaže i kod:
- Muskulature glatkih mišića
- Parkinsonove bolesti
- Neurastenije
- Dismonoreje
- Alkoholizma
- Glavobolje
- Upalnih stanja (mokraćnih organa i puteva, kože)
- Astme
- Hemeroida
Mnogi je danas mijenjaju za skupe i prije svega štetne lijekove, a upravo zbog toga danas Pasifloru nazivamo prirodnim antidepresivom.
Nuspojave kod uzimanja pasiflore
Pasiflora je iznimno sigurna i netoksična biljka. Kada je riječ o uzimanju pasiflore, ne postoje ograničenja i upozorenja za njezinu upotrebu pa tako ni negativne nuspojave. Upotrebom pasiflore ne izazivamo ovisnost ni toleranciju, štoviše, ona može pomoći kod odvikavanja od nekih drugih lakših ovisnosti.
Iako pasiflora ne izaziva negativne nuspojave, ne preporučuje se konzumiranje prije vožnje jer ona može izazvati blaži osjećaj pospanosti.
Upotreba pasiflore – čaj, tinktura i eterično ulje
Pasiflora se najčešće uzima u obliku čaja, no ona danas postoji i kao eterično ulje i tinktura. Čaj možete pripremiti tako da uzmete jednu žličicu osušenog cvijeta pasiflore i namočite ga u čaši vode na pola sata. Procijedite i pijte tri šalice čaja od pasiflore dnevno.
Foto: 1. UCM
Autor: UCM
Izvor: krenizdravo.rtl.hr