ZDRAVLJE
ZDRAVLJE | Ljekovito bilje
Origano je višegodišnja, zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae /Labiaceae). Budući da se radi o kulturi toplog podneblja, na našem je području najzastupljenija u području Mediterana.
Druga imena origana su divlji mažuran, mravinac, origanj, origan, vranilovka, vranilova trava.
...
Osobito je zatupljena u Grčkoj, Italiji, Izraelu i drugim mediteranskim zemljama.
Prvenstveno se origano koristi kao cijenjeni začin u kulinarstvu i mesnoj industriji, ali poznati su njegovi blagotvorni učinci za tegobe probavnog sustava.
Morfološke osobine origana
Origano karakterizira nadzemni dio, odnosno grmić, čije brojne stabljike odrvene u svom donjem dijelu te poliježu po zemlji. Na takvim se mjestima koja dodiruju zemlju razvijaju adventivne žilice. U prirodi stabljika origana naraste do 50 cm, a u uzgoju može doseći visinu od 60 do 80 cm. Cvjetovi origana su bijele do žutozelene boje i čine cvat štitastog oblika. Listovi su sitni i zeleni.
Origano Origanum heracleoticum - samonikla mediteranska biljka rasprostranjena je duž cijele južne Europe. Ime biljke dolazi od Grčkog naziva oros ganos što znači radost planine.
Prema legendi sladak aromatičan miris origana stvorila je Afrodita kao simbol sreće. Mladence su krunili vjenčićima mravinca, koji se stavljao i na grobove kako bi donio mir dušama.
Grci su uživali u njegovu mirisu nakon kupke, kada su njegovo ulje utrljavali u čelo i kosu.
Postoje različite vrste origana koje se bitno razlikuju po količini i sastavu eteričnih ulja a najcjenjeniji je Grčki origano. Za začin se koriste osušeni listovi koji imaju prijatan slatkasti miris i pikantan okus.
Origano je najčešći u Talijanskoj kuhinji a neobilazan je kao začin za Talijanku picu, umake za tjesteninu, pri spremanju govedine i raznim vegetarijanskim jelima.
Origano je u Europu došao u srednjem vijeku i bio je vrlo popularna biljka za kitice i kupke.
Sok njegova lišća utrljavao se u namještaj i podove kao osvježavajuće laštilo.
Origano voli posve sunčano mjesto, te suho, dobro drenirano lužnato tlo. Ima jaču aromu ako se sije na plodnijem tlu. Sije se u proljeće, a dijeli u proljeće ili jesen.
Cvijet privlači pčele i leptire!
Listove se koriste smrznuti ili osušeni, postavite ih u ulje ili ocat.
Sitno narezani listovi dodaju se salatama, maslacu, paprici, češnjaku, pizzama, rajčici, jajima i jelima od sira.
Dobro će djelovati i ako ga utrljajte u meso za roštilj.
Uporaba origana
Za ljudsku uporabu koriste se listovi i stabljike origana. Djeluje protiv glavobolje, kašlja, probavnih tegoba, umora i menstrualnih tegoba.
Začini su najpoznatije preventivno sredstvo pomoću kojeg možemo direktno jačati naš imuno sustav kao i rad cjelokupnog metabolizma, a da je to tako pogledajmo u par primjera što unosimo u organizam ako začinimo jelo s origanom;
Sastojci origana alpha – humulene imaju antitumorsko djelovanje,
Delta – kadinene ima protudjelovanje za nastanak akni te stimulira testosteron hormon, ursolična kiselina (ursolic acid) djeluje kao anti HIV-a,
Antiartritik – protiv artritisa, antitumor (protiv tumora), antidijabetik (protiv dijabetesa ili šećerne bolesti), antihepatotoksik (protiv trovanja jetre), antiinflamatorik (protiv upalnih stanja), antihistamin protiv prevelikog izlučivanja histamina), antišok, antmutagenik (protiv mutacije stanica), antiviral (protiv virusa) te u prevenciji karcinoma.
Ljekovitost ulja
Jak je antiseptik, a njegovo eterično ulje (5%) u tinkturi od ružmarina upotrebljava se za vanjsko utrljavanje u liječenju reumatizma i oboljelih zglobova.
Jeste li znali da se origano može usporediti sa antibioticima, kao što su streptomicin, penicilin, vankomicin?
Ulje dobiveno iz lišća origana sadrži ljekoviti sastojak carvacrol koji posjeduje antibakterijska svojstva.
Ulje origana ima jako djelovanje na uobičajne patogene bakterije, kao što su Stafilokok, E-coli i listerija.
Naučno je dokazano da je ulje origana učinkovito protiv 25 vrsta bakterija, a također se može koristiti za uništavanje crijevnih parazita.
Međutim, ovo nije origano koji koristimo kao začin prilikom kuhanja, već je ovo druga vrsta origana pod nazivom Origanum vulgare.
Mnoge bakterije koje su otporne na antibiotike zabrinjavaju doktore, međutim naučno je dokazano da sastojak carvacrol koji se nalazi u ulju origana djeluje na njih.
Ulje origana ubija i spore bakterije, kao što s Bacillus cereus i Bacillus anthracis.
Ulje origana je jeftinije od antibiotika, pa bi bilo dobro da ga nabavite, jer vam je to prirodni antibiotik i nema posljedica.
Ne možete postati imuni na prirodni antibiotik, dok na one medicinski proizvedene možete.
Što se tiče origana kojeg često upotrebljavamo kao začin za pizzu i on ima ljekovito djelovanje.
Najvažnije ljekovite tvari origana su tanini i gorke tvari, te eterična ulja.
Upotrebljava se za liječenje usne šupljine, grla i bronha, kao i za liječenje sluznice želuca i crijeva.
Svojstva origana najbolje su očuvana ako se čuva u komadu, jer mljeven omogućava lakši kontakt sa kisikom iz zraka koji oksidira aktivne tvari.
Najbolje bi bilo da ga sameljete ili zdrobite prije same upotrebe.
Origano trebate dodavati u hranu u malim količinama.
Svakodnevnom upotrebom origana u prehrani hranu činite ukusnijom i mirisnom i preventirate nastanak bolesti.
Biljne kupke
Osobe oboljele od kožnih bolesti (psorijaze, raznih kožnih nečistoća, učinit će veliko djelo za svoje zdravlje, ako u svoj jelovnik uvrste origano u vidu začina itd.).
Pomaže također kod bolesti želuca i crijeva (pomanjkanje želučanog soka, katara želuca i crijeva, nametnika i parazita, slabog pražnjenja crijeva, nadimanja, vjetrova, nadutosti, raznih grčeva, origano je začin koji pomaže kod neuroze želuca, gutanja zraka i štucavice, slabe probave itd.), respiratornih organa i puta (prehlade bronhija, kašlja, kašlja hripavca, katara bronha, infekcija pluća itd. ), bolesti jetre i žuči (za jače izlučivanje žuči, detoksikaciju – pročišćavanje jetre, kod žutice itd.), bolesti živaca (raznih živčanih smetnji, neuroza, depresija).
Izrada biljnih kupki s lišćem origana prilično pomaže kod kožnih oboljenja, nazeba, kod ugriza otrovnih životinja i kod žena koje imaju problema s maternicom.
Svježi sok biljke liječi tegobe uha i to gluhoće kao i bolova uha od prevelike buke, galame itd.
Kod svih ovih napomenutih oboljenja origano u vidu praška ili svježeg lista može pridonijeti poboljšanju bolesti, a svakako da redovitom primjenom čajnih napitaka i kupki možemo znatnije utjecati na sam tijek oboljenja.
Čaj za jačanje imuniteta
- 50 grama vranilove trave, 50 grama koprive, 50 grama ruzmarina, 50 grama nane, 50 grama hibiskusa, 50 grama ehinacee, 100 grama sušenog šumskog voća.
Pomiješati sve sastojke. Staviti litru vode da prokipi, pa sipati tri žlice te mješavine. Ostaviti da stoji 30 minuta. Nakon toga procijediti i piti tokom dana čaj zaslađen medom.
Čaj
Čaj od origana pomaže kod bronhitisa, prehlade ili upale grla, ali i kod bolova u crijevima.
Kako ga napraviti?
Jednostavno: 1 čajnu žličicu usitnjenih listova origana prelijte šalicom vruće vode i pustite odstajati desetak minuta.
5 g origana, 2 dl vode.
drugi način:
Bilje prelijemo s kipućom vodom i pustimo poklopljeno da odstoji pola sata, procijedimo.
Čaj pijemo u gutljajima kod slabog i neuroznog želuca, gutanja zraka i štucanja.
Tinktura
Vinska tinktura:
3 g origana, 1 dl vina
Močimo origano 5 dana u vinu i procijedimo. Pijemo natašte po jednu malu čašicu kod katara želuca i crijeva kao i kod grčeva.
Infuz
5 g origana, 1 dl vode
Bilje prelijemo vrućom vodom, poklopimo da odstoji najmanje 4 sata i procijedimo.
Grgljajući ispiremo usta i grlo kod raznih oboljenja.
Ulje
Za ulje od origana koje je melem na problematičnu kožu potrebno vam je 200 g cvjetova i listova i litra maslinovog ulja. Usitnjeni origano zalite maslinovim uljem te držite na toplom mjestu 40 dana. Bocu povremeno dobro protresite, nakon toga procijedite i dobro zatvorite.
Pripremljenim uljem masirajte oboljela mjesta.
Eterično ulje origana iznimno je cijenjeno i često se koristi u aromaterapiji.
Origano je i jedan od najjačih prirodnih antioksidansa.
Primjerice, ima 42 puta više antioksidativne aktivnosti nego jabuke - u odnosu na povrće konzumiranjem origana dobivamo antioksidativnu aktivnost bez kalorija koje unosimo zajedno sa hranom.
Iz kulinarstva
Origano u kuhinji:
- Na pizzi.
- Za jela s rajčicom i meso s roštilja.
- Za talijanska i grčka jela, i za ribu.
- Za meksička jela, npr. Burrito i nadjeve za taco.
- Za prženo i zapečeno povrće, npr. Patlidžane, tikvice i papriku.
- Za jela od sira i jaja.
- Za jela od graha i npr. Chili con carne.
- Za salate intenzivnog okusa, npr. S feta sirom.
- Za kiseljenje sira, rajčica i maslina.
- Za aromatiziranje octa i ulja.
Origano danas predstavlja klasičan začin za pizze i jela od rajčica, koja su nezamisliva bez origana.
U kulinarstvu origano se koristi za dobivanje jače arome kod raznih pečenja, salata, masnog svinjskog pečenja kao i juha od graha i graška, origano se javlja u raznim začinskim mješavinama kao što je chill prah.
U domaćinstvu se koriste i svježi listovi origana kao začin.
Dodavanjem origana kao začina u dijetalnim jelima, odnosno u dijetoterapiji možemo mnogo poboljšati sam okus hrane pogotovo kod neslanih jela, raznih juha od povrća kojima daje aromu, a i kao stimulans za rad pojedinih organa.
Kontraindikacije
Origano ne bi smjele uzimati trudnice u bilo kojem obliku, čak ni u uljima za masažu.
Jetra u malim količinama kao začin izvrsno podnosi origano, ali u učestalosti uporabe i velike količine, čine osjetljivom i bolesnom.
Drugi upravo čitaju... |
|
Foto: 1. Ilustracija
Priredio: Mario Mehaković
Izvor: DPCM/koval.hr
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.