ZDRAVLJE
ZDRAVLJE | Ljekovito bilje
Rusomača (Capsella bursa-pastoris) je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice krstašica, visoka od 10-50 cm. U narodu poznata kao pastirska torbica, kokošica, siročica, gusomača i hoćuneću, rusomača je jedan od naših najraširenijih korova.
Nalazimo je po poljima i vrtovima, uz puteve i živice te po parkovima i livadama. Kako podnosi i vrlo siromašno tlo, često raste u pukotinama zidova i pločnika, ali biljke izrasle na obrađenom zemljištu mnogo su jače i razvijenije od onih sa siromašnog tla.
...
Rusomača postoji odavno, a njezine sjemenke pronađene su i u želucu čovjeka iz kamenog doba. Smatra se da potječe iz Sjeverne Amerike, a odakle je početkom 17. stoljeća donesena u Europu. Kao kozmopolitska biljka danas je raširena po cijelom svijetu, a poznata je u više oblika koji se razlikuju po izgledu prizemnih listova.
U kasnu jesen, zimu i rano proljeće rusomaču susrećemo u obliku male, zvjezdaste i po zemlji raširene rozete listova, najčešće čvrsto priljubljenih uz tlo. Listovi izbijaju iz vretenastog korijena rusomače, a tamni su i dugoljasti, nepravilno krpasto nazubljeni ili duboko perasto izrezani. Iz prizemne rozete listova ponekad prve, a najčešće tek druge godine izraste jedna ili više uspravnih stabljika. Stabljika je ponekad u gornjem dijelu slabo razgranjena, a nosi manji broj izmjeničnih listova.
U gornjem dijelu stabljike i ogranaka razvijaju se od ožujka do studenog sitni, prljavobijeli, pri vrhu gusto zbijeni cvjetići, združeni u grozdasti plodovi, a koji izgledom podsjećaju na pastirsku torbicu. Plodovi se razvijaju tijekom cijele godine, osim u vrijeme mrazeva, a razvijaju se čak i u vrijeme dok su u gornjem dijelu stabljike cvjetovi još uvijek u pupovima. Kad sazriju, plodovi pucaju, a iz njih ispadaju mnogobrojne sitne crvenkaste sjemenke, a pomoću kojih se rusomača rasijava na sve strane.
Rusomača kao lijek
Rusomaca je odavno poznata kao ljekovita biljka. Zbog njezine sposobnosti da steže krvne žile i zaustavlja krvarenje, još u srednjem vijeku rusomača se koristila kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja. U Prvom svjetskom ratu njezini su se ekstrakti upotrebljavali za liječenje rana. Osim toga, zbog njezinog djelovanja na mišiće maternice, rusomača se sve do sredine 20. stoljeća koristila i kao sredstvo za poticanje trudova i olakšavanje poroda.
Danas o ljekovitim svojstvima rusomače postoje vrlo različita mišljenja, iako su znanstvena ispitivanja potvrdila njezinu sposobnost da zaustavlja krvarenja iz pluća, bubrega i maternice. Znanstvenici se najviše spore oko njezine sposobnosti da zaustavlja krvarenja kod različitih ženskih bolesti. I dok jedni tvrde da je u takvim situacijama djelotvorna jednako kao i ražova glavica, drugi smatraju da je to zasluga neke gljivice koja na njoj živi kao nametnik.
Osim što listovi rusomače sadrže neku tvar koja ima antibakterijsko djelovanje, rusomača sadrži acetilkolin, kolin, diosmin, tiramin, histamin, tanine, saponine, flavonoide, vitamin C te nešto eteričnog ulja. Ispitivanja su pokazala da cijela rusomača sadrži navedene ljekovite tvari, ali da je količina ljekovitih tvari u biljci vrlo različita i nestalna te da najviše ljekovitih tvari rusomača sadrži u vrijeme cvatnje. Tada sadrži i najviše diosmina koji zgrušava krv i zaustavlja unutrašnja i vanjska krvarenja.
Rusomaču stoga treba brati dok biljka cvate, a može se koristiti svježa ili osušena. Treba je brati zajedno s korjenom, dobro očistiti od zemlje te obješenu u snopiće sušiti na sjenovitom i prozračnom mjestu. Kad je rusomača suha, treba je usitniti te čuvati u tamnim staklenkama.
Kako rusomača ne sadrži nikakve štetne tvari, nema štetnih posljedica niti ako se uzima duže vremena. Rusomaču ne smiju uzimati samo trudnice, jer svježa rusomača sadrži tvari koje uzrokuju stezanje maternice te mogu izazvati pobačaj ili prijevremeni porod.
Ljekovita svojstva i primjena
- Usna šupljina: Rusomača dezinficira i smiruje upalu sluznice usta.
- Dišni organi: Rusomača smiruje kašalj.
- Krv: Kod različitih krvarenja uzimati čaj od rusomače, jer rusomača steže krvne žile i zaustavlja krvarenje iz bubrega, želuca, pluća i maternice. Kod krvarenja iz nosa, u svaku nosnicu ukapati nekoliko kapi svježeg soka od rusomače. Rusomače se često dodaje različitim čajnim mješavinama za proljetnu i jesensku kuru “čišćenja krvi”. Rusomača pomaže kod šećerne bolesti te je sastavni dio čajnih mješavina protiv povišene količine šećera u krvi.
- Srce i krvne žile: Rusomača ljekovito djeluje na srce i krvne žile, te normalizira rad srca i jača oslabljelo srce. Kod proširenih vena, otvorenih vena na nogama te krvarenja hemoroida stavljati obloge od rusomače. Čaj od rusomače regulira skupljanje i širenje krvnih žila te tako regulira krvni tlak, bez obzira da li je previsok ili prenizak.
- Probava: Kod bolova i grčeva u trbuhu uzimati toplo vino u kojem je kuhana rusomača.
- Želudac: Kod upale sluznice želuca uzimati 2-3 puta na dan po 1 malu čašicu vina od rusomače. Kod krvarenja iz želuca zbog čira na želucu uzimati hladno vino u kojem je kuhana rusomača.
- Crijeva: Kod zatvora i lijenih crijeva, proljeva, upale sluznicecrijeva te krvarenja iz crijeva uzimati 2-3 puta na dan po 1 malu čašicu vina od rusomače.
- Bubrezi i mokraćni mjehur: Rusomača je vrlo djelotvorna kod krvarenja iz bubrega, krvi u mokraći, upale mjehura i mokraćnih kanala, bubrežnog pijeska i bubrežnih kamenaca te pijeska i kamenaca mokraćnog mjehura.
- Ženske bolesti: Rusomača ljekovito djeluje na maternicu kod različitih krvarenja, neredovite, prejake i produžene menstruacije, menstrualnih bolova, upale maternice, mioma na maternici, te oslabljene i spuštene maternice. Kod bijelog pranja, osim uzimanja čaja od rusomače, treba primjenjivati sjedeće kupke i ispiranje čajem od rusomače. Kod bolnih menstruacija i različitih menstrualnih tegoba, 8-10 dana prije početka menstruacije svaki dan uzimati čaj od rusomače. Za vrijeme klimakterija, a protiv klimakterijskih tegoba, 4 tjedna uzimati čaj od rusomače, a nakon pauze od 3 tjedna čaj uzimati ponovno.
- Rusomača sadrži tvar koja pospješuje skupljanje mišića maternice te se nekada koristila za poticanje trudova te olakšavanje poroda.
- Mišići: Kod bolova u mišićima te atrofije mišića nekoliko puta na dan oboljela mjesta lagano masirati rakijom od rusomače.
- Kosti i zglobovi: Rusomača smanjuje bolove kod reume, artritisa i gihta.
- Koža: Rusomača zaustavlja krvarenje iz rana te dezinficira gnojne rane i rane koje sporo zacjeljuju. Oblog od rusomače liječi ekceme i različite kožne bolesti.
RECEPTI
Vino od rusomače
- 200 g svježe rusomače
- 1 l bijelog vina
Rusomaču oprati, ocijediti, usitniti te preliti vinom. Nakon što zatvoreno odstoji 8-10 dana, uz svakodnevno protresanje, tekućinu procijediti. Vino čuvati u hermetički zatvorenoj staklenki na tamnom i hladnom mjestu. Uzimati svaki sat po 1 žlicu vina.
Čaj od rusomače
- 1 žličica rusomače
- 3 dl vode
Usitnjenu suhu rusomaču, ili dvo-struko više svježe, preliti kipućom vodom te pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 minuta. Tekućinu procijediti te uzimati 2-3 puta na dan.
Foto: 1. fb/UCM
Autor: UCM
Izvor: ljekovite-biljke.hr