Open menu
Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna
 

Zdravlje - ljekovito biljeZDRAVLJE

LJEKOVITO BILJE
Hipokrat je znao govoriti da mu bazga može zamijeniti sve lijekove
Bazga

Ljekovito bilje - Bazga

 

Bazga spada među najstarije i najljekovitije biljke Europe. Postoji tridesetak vrsta unutar porodice bazgi. Najznačajnije su crna i crvena bazga. Kod nas se najčešće koristi crna bazga - Sambucus nigra.

 

Cvjetovi bazge su bogati glikozidima, taninima, flavonoidima, karotenima, rutinom i vitaminom C. Bobice bazge sadrže alkaloide, karotene, tanine, organske kiseline i vitamine A, B i C.

Pretpostavlja se da su flavonoidi koje sadrži bazga odgovorni za većinu njezinih ljekovitih svojstava. Flavonoidi su moćni antioksidansi koji štite naše stanice od oštećenja. Zbog toga bazga se koristi u liječenju degenerativnih bolesti i kao prevencija karcinoma.

Veliki je saveznik u sprečavanju gripe i prehlade jer jača imunitet. Osim toga, bazga ima antivirusno i antimikrobno djelovanje. Ako osjećate da ćete dobiti gripu, pojedite 4 žlice bobica bazge. Za liječenje gripe i prehlade možete koristiti i ekstrakt bazge koji možete kupiti u trgovinama zdrave hrane i biljnim ljekarnama.

Korisna je kod astme i upale dišnih puteva,  jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja. U proljeće cvijet bazge možete koristiti kao sredstvo protiv peludnih alergija.

Bazga ima i detoksikacijsko djelovanje jer pospješuje izlučivanje toksina iz limfnih žlijezdi. Ova biljka može pomoći kod akni, čireva, konjunktivitisa i kožnog osipa. Osim kao laksativ, djeluje i kao diuretik te doprinosi zdravlju bubrega. Koristi se u stanjima gdje je potrebno jače znojenje te liječi vodenu bolest. Zbog tih svojih laksativnih, diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je kao pomoć u mršavljenju.

Bazga se koristi i u kremama protiv pjega i mrlja na koži. Zbog svojeg adstringentnog djelovanja čest je sastojak krema za akne.

 

Bazga je ljekovita biljka širokog spektra djelovanja koja može pomoći kod:

  • astme i alergije
  • akni i pjega na koži
  • gripe i prehlade
  • čišćenja organizma
  • vodene bolesti
  • oslabljenog imuniteta
  • degenerativnih bolesti
  • čireva i konjunktivitisa
  • mršavljenja
  • dijabetesa
  • probavnih tegoba

 

Cvijet bazge

Bazga cvate sitnim bijeložutim cvjetićima, sa 5 latica, a koji su skupljeni u velike plosnate paštitaste cvatove. Cvatovi bazge, promjera od 15-25 cm, razvijaju se od svibnja do lipnja na krajevima grana. Mirisni cvjetići sadrže malu količinu eteričnog ulja, nešto saponina, te glikozide, flavonoide, tanine i sluzi.

Cvjetovi bazge najčešće se upotrebljaju za pripremu ljekovitog čaja. Često služe i za jelo, u obliku kolačića, prženi na maslacu ili ulju, uvaljani u tijesto od palačinki. Od cvjetova se može pripremati osvježavajuće pjenušavo piće, ali i likeri, vino, sokovi, sirupi, bole itd.

Ako se upotrebljavaju suhi cvjetovi bazge, oni moraju biti dobro i ispravno osušeni. Cvjetove treba skupljati u punom cvatu te sušiti vezane u snopiće, obješene na sjenovitom i zračnom mjestu. Nakon što se odstrane sve cvjetne stapke, cvjetiće treba još naknadno vrlo pažljivo i temeljito posušiti, jer nepravilnom fermentacijom mogu se uništiti sve ljekovite tvari. Cvijetići moraju tijekom sušenja zadržati svoju prirodnu boju, a ako potamne treba ih baciti.

 

Bobe bazge

S prehrambenog gledišta mnogo su važniji bazgini plodovi – crnoljubičaste, sjajne i sočne koštuničave bobe. U bobama bazge, koje su široke 5-6 mm, nalaze se 3 smećkaste koštice i kao krv crveni sok. Bobe su složene u viseće i otežale paštitaste nakupine, a dozrijevaju od kolovoza do sredine jeseni. Bazgine bobe treba brati kad su posve zrele. Pri branju treba odrezati cijeli štitac, a ne trgati samo bobe. S branjem treba požuriti, jer kad bobe sazriju, brzo ih pojedu ptice.

Zrele bobe bazge imaju kiselkasto slatkasti okus. Sadrže oko 10 mg% vitamina C, nešto karotina i vitamina E, a posebno su bogate vitaminom B1. Osim toga, u bobama ima 5-6% šećera, nešto vinske i jabučne kiseline, pektina, gorkih tvari te eteričnog ulja, a zbog kojega i bobe bazge imaju ljekovito djelovanje.

Sirove bobe nisu za jelo, ali se mogu na mnogo načina preraditi. U Slavoniji se bobe bazge ukuhavaju u zdrav i ukusan pekmez, a koji se u nekim zemljama i tvornički proizvodi. U Engleskoj od boba prave pite i posebne umake. Nijemci iz bazginih boba priređuju još i kompot, voćni sok, preljeve i vino, te mnoga druga jela i pića. Njihovi kulinarski priručnici obiluju receptima za priređivanje različitih jela iz boba i cvjetova bazge.

Bobe se mnogo koriste i za pripremanje octa i likera, te kao začin za mesna jela. Bazgine bobe mogu se upotrijebiti i za pripremu ukuha-nog voćnog soka, uz dodatak šećera te limunovog soka ili limunske kiseline. Miješanjem prokuhanog soka i meda, u omjeru 1:2, u Njemačkoj priređuju “bazgin med”. Osim toga, od zrelih boba može se peči i rakija, a ponegdje se bobe upotrebljavaju i za bojenje vina.

Neki arheološki nalazi ukazuju da se boba bazge koristila već u kamenom dobu, a kasnije se njezina primjena samo proširivala. Zbog sve većih potreba za bazgom u medicini i prehrambenoj industriji, potražnja za bobama i cvjetovima bazge stalno raste. Stoga se u nekim europskim zemljama bazga počela čak plantažno uzgajati.

 

Kora i list bazge

Osim cvjetova i boba bazge, u narodnoj medicini upotrebljavaju se i kora, listovi i korijen bazge, a koji se sabiru u proljeće. Listovi bazge beru se kad su posve razvijeni, a kora se skida s debljih grana. Prije upotrebe kore, vanjsku kožicu treba sastrugati i baciti. Usvježoj kori i svježim listovima bazge, kao i u nezrelim plodovima, prisutan je glikozid sambunigrin, a iz kojeg se sušenjem oslobađa do 10 mg% cijanidne kiseline. Stoga listove i koru bazge treba prije upotrebe brzo i dobro osušiti na sjenovitom i prozračnom mjestu ili na umjetnoj toplini najviše do 40 C.

 

Uvarak od bazge 1


1 žlicu listova bazge, suhih ili svježih, kuhajte 10-15 minuta u šalici vode. Ovom uvarku dodajte malo meda i pijte po nekoliko žlica tijekom dana. Ovaj uvarak pojačava znojenje pa time liječi reumu, gripu i vrućicu.



Uvarak od bazge 2


1 žlicu sitno nasjeckanog korijena bazge kuhajte u šalici vode najmanje 20 minuta. Ovu količinu popijte tijekom dana kao lijek za brzo mršavljenje.



Čaj od bazge 1


2 čajne žličice suhih bazgovih cvjetova prelijte s 1/4 litre kipuće vode i nakon 10 minuta procijedite. Taj  čaj možete koristiti za dobro znojenje kod gripe i prehlade, ali i preventivno. Također se preporučuje kao sredstvo za čišćenje krvi.



Čaj od bazge 2


Jednu žlicu suhih bazgovih bobica stavite u šalicu hladne vode, nakon 12 sati podgrijte i popijte prije doručka, kao izvanredni lijek protiv slabe stolice.



Čaj od bazge 3


Između debele bazgove kore i središnjeg dijela stabla nalazi se svijetlozeleni ovoj – od njega se priprema čaj koji uspješno čisti želudac.
2 čajne žličice te svijetlozelene mase prelijte se s 1/4 litre kipuće vode, nakon 10 minuta procijedite i pijte gutljaj po gutljaj.



Mjere opreza
Zeleni dijelovi bazge sadrže toksine koji mogu uzrokovati mučninu, povraćanje, proljev, gušenje, teško disanje i bol u trbuhu. Sirova bazga se prije upotrebe mora dobro popariti kipućom vodom ili prokuhati.

Kada se bazga pravilno koristi nema nuspojava.

Zdravlje - ljekovito bilje

 

 Foto: 1. ljekovite-biljke.hr

 

 

Autor: UCM

Izvor: alternativa-za-vas.com / ljekovite-biljke.hr

 

Ljekovito bilje

Harley-Davidson Zagreb

TOP AUDIO

Trenutno posjetitelja

Imamo 543 gostiju i nema članova online

A- A A+
Srbija će ove godine morati priznati Kosovo?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Pomoć braniteljima i njihovim obiteljima

Nove objave

Open menu
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com