Savjeti, prevencija...
ZDRAVLJE
Epistaksa ili krvarenje iz nosa najčešće polazi iz Kiesselbachova područja, prednjeg dijela nosne pregrade bogato krvnim žilama. Krvarenje iz nosa, uzrokovano puhanjem nosa, vrlo je česta pojava i obično nije prevelik razlog za zabrinutost bolesnika.
Teško je odrediti uzrok krvarenja, ali je nekoliko mogućih čimbenika koji mogu doprinijeti razvoju ili uzrokovati krvarenje u slučaju puhanja nosa.
...
Krv koja se pojavljuje uslijed puhanja nosne šupljine može biti uzrok upale ili iritacije uzrokovane infekcijom ili alergijama. Moguće je i da je nosna šupljina, odnosno sinusi, vrlo suhi pa je duboko disanje vrlo suhog zdravlja okidač za krvarenje. Što se tiče lijekova imajte na umu da antibiotici i lijekovi koji razrjeđuju krv jedni od uzročnika krvarenja iz nosa. Nisu zanemarivi niti okolišni čimbenici (vlažnost zraka, visoka nadmorska visina) jednako kao i abnormalnosti u septumu.
Ima li bolesnik problem s aterosklerozom ili hipertenzijom, uzrok krvarenja može se naći u stražnjem dijelu nosa, gdje se krvarenje teže zaustavlja. Obično se problem rješava tamponom u nosu koji ostaje otprilike 4 dana, dok se oralno daje antibiotik kako bi se spriječile infekcije sinusa ili srednjeg uha.
Krvarenje iz nosa može biti uzrokovano krivo oblikovanim krvnim žilama što je posebno opasno stanje jer je posljedica teža anemija koja se ne može liječiti nadoknadom željeza. Rješenje ovog problema jest kožni presadak u nosnoj pregradi.
Oboljeli od bolesti jetre imaju povećanu sklonost krvarenjima. Postoji mogućnost da bolesnik guta veću količinu krvi koju u crijevima bakterije razgrade u amonijak.
Drugi upravo čitaju... |
|
Preporuke za kućna liječenja
Nježno i čvrsto stezanje nosa jedna je od preporuka i mogućnosti liječenja krvarenja iz nosa. U najvećem broju slučajeva takvo krvarenje prestaje samo nakon nekoliko minuta.
Od ostalih mogućnosti liječenja preporuča se ležanje s glavnom nagnutom unatrag kako bi se umanjio pritisak, uz opuštanje i disanje kroz nos.
Ne preporučuje se dodirivanje ili brisanje nosa nakon prestanka krvarenja, nego odmaranje u sjedećem položaju nekoliko sati nakon prestanka krvarenja.
Ponavljajuće krvarenje iz nosa, uzrokovano promjenama u zdravstvenom stanju, zahtijeva liječničku pomoć i liječenje. Ako je ipak riječ o težem obliku krvarenja, zahtijeva se agresivnije liječenje kako bi se spriječio veći gubitak krvi.
Savjeti vezani uz prevenciju
U najvećem broju slučaju nema specifičnog načina kako da se izbjegne krvarenje iz nosa ,ali preporuke postoje.
Govorimo li o puhanju nosa, savjetuje se lagano puhanje nosa koje sprječava veća trenja a izbjegavanje agresivnog i čestog puhanja. Korištenje sprejeva za nos protiv alergija ili primjena vazelina u nosnicama utječe se na smanjenje suhoće nosnica.
Smatra se da nesteroidni protuupalni lijekovi i antibiotici imaju utjecaj na česta krvarenja iz nosa.
Kada tražiti savjet liječnika
Bolesnike se savjetuje traženje liječničke pomoći ako su krvarenja kronična ili ponavljajuća, odnosno ako se ne zaustavljaju kroz 30 minuta.
Iako je ovo stanje najčešće bezopasno, teško i dugotrajno krvarenje može uzrokovati veće gubitke krvi posebice u mlađe djece, starijih osoba i ljudi s imunološkim bolestima.
Ponavljajuće krvarenje iz nosa može biti znak nazalnih deformacija ili tumora, ukoliko se ponavljano događa na jednoj nosnici.
Savjet liječnika potreban je uoče li se promjene oko izgleda nosa i okolnog područja, bolovi oko očiju, promjene u vidu i prošireni limfni čvorovi. Jednako tako, zabilježeni su bolovi u ušima, utrnulost u licu, bolovi u zubima, teže otvaranje usta, glavobolja i slično.
Krvarenje iz nosa najčešće je uobičajeno iskustvo nastalo zbog upaljenih ili oštećenih nosnica i okolnog tkiva, dok ozbiljnije stanje zahtijevaju liječenje.
Foto: 1. DPCM/Fb
Priredio: Mario Mehaković
Izvor:medicalnewstoday.com / e-medikus.com/Sandra Drljo
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.