Prevencija
ZDRAVLJE
Cjepivo sadrži proteine s površine virusa gripe koji potiču imunološki sustav na stvaranje zaštitnih proteina (protutijela).
U slučaju kontakta s pravim virusom unaprijed stvorena protutijela onemogućit će daljnju aktivnost virusa i spriječiti razvoj bolesti i širenje infekcije na druge ljude.
...
Cjepivo ne može uzrokovati gripu.
Sastav djelatne tvari u cjepivu određuje Svjetska zdravstvena organizacija (SZO). U veljači svake godine SZO određuje sastav cjepiva protiv gripe za sjevernu hemisferu na temelju praćenja promjena virusa, odnosno informacija koje zaprima od 115 nacionalnih centara za influencu uključujući i hrvatski Nacionalni centar za influencu. Zbog stalnih mutacija virusa gripe svake godine proizvodi se novo cjepivo s izmjenjenim sastavom djelatne tvari.
Vrste cjepiva
Već niz godina dostupna su inaktivirana cjepiva protiv gripe (tzv. ˝mrtva cjepiva˝). Inaktivirana cjepiva sadrže dijelove virusa gripe koji sami po sebi ne mogu izazvati bolest. Površinski proteini virusa gripe (antigeni hemaglutinin i neuraminidaza) potiču imunološki sustav na stvaranje protutijela koja nas štite od bolesti. Danas dostupna cjepiva protiv gripe su tehnološki napredna, učinkovita i sigurna za primjenu.
Inaktivirana cjepiva mogu biti konvencionalna i adjuvantirana.
Konvencionalna cjepiva protiv gripe su univerzalna cjepiva namijenjena svima starijima od 6 mjeseci. Prosječna učinkovitost konvencionalnih cjepiva je 80%. Međutim, konvencionalna cjepiva nisu dovoljno učinkovita kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom kao i u slučaju nepodudarnosti cirkulirajućih sojeva i sojeva uključenih u cjepivo.
Radi poboljšanja učinkovitosti cjepivu je dodan adjuvans. Adjuvansi su tvari koje poboljšavaju imunološki odgovor na cijepljenje. Adjuvantirano cjepivo protiv gripe osigurava bolji imunološki odgovor kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom i pruža bolju zaštitu protiv sojeva koji nisu uključeni u cjepivo, a u Hrvatskoj se koriste samo u osoba starijih od 65 godina.
Obje vrste cjepiva dostupne su u Hrvatskoj kao i u drugim europskim državama.
- sadržaj se nastavlja -
Simptomi gripe
Obavezno kontaktirajte svog liječnika ukoliko se slijedeći simptomi pojave za vrijeme gripe:
- temperatura iznad 40oC koja traje duže od tri dana
- izrazito bolno grlo s natečenim limfnim čvorovima na vratu
- promjene svijesti
- kašalj s iskašljajem
- skraćivanje daha
- stalno povraćanje
- neidentificirani osip
Kako se zaštititi
- Cijepljenje je najučinkovitiji način prevencije gripe.
- Cijepljenje je posebno važno za osobe s posebnim rizikom od ozbiljnih komplikacija
- I ne zaboravite! Cijepljenjem štitite ne samo sebe nego i svoju obitelj, suradnike i druge ljude s kojima dolazite u kontakt.
- Izbjegavajte bliski kontakt s osobama koje su oboljele od gripe. Gripa je zarazna bolest i lako se prenosi uobičajenim socijalnim kontaktom.
- Redovito perite ruke sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi.
- Imajte zdrave navike i ojačajte imunološki sustav; pravilno se hranite, redovito vježbajte i odvojite vrijeme za odmor.
Foto: 1. DPCM/gosucker.com
Priredio: Mario Mehaković
Izvor: DPCM/gripa.hr
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.