SVIJET KROZ POVIJEST
Svijet kroz povijest
Nakon neuspjeha bitke u Koraljnom moru, Japanci su se u lipnju 1942. odlučili na novu pomorsku ofenzivu u središnjem i sjevernom dijelu Tihog oceana.
Njihov glavni cilj bio je strateški važan otok Midway.
...
To je bio dotad po prikupljenim snagama, najkrupniji pothvat japanske ratne mornarice. U smjeru Midwaya i zapadnih Aleuta plovilo je 11 bojnih brodova, osam nosača zrakoplova i gotovo stotinu drugih brodova. Više od šest stotina zrakoplova spremno je čekalo akciju na palubama nosača. Amerikanci su, međutim, dešifrirali japanske poruke i saznali za njihove namjere pa su, iako znatno slabiji, odlučili prihvatiti odlučnu bitku s flotom admirala Jamamota. Za obranu Midwaya raspolagali su s tri nosača zrakoplova i nekoliko desetaka krstarica i razarača.
Japanski zrakoplovi napali su 3. lipnja 1942. Midway prouzročivši teška razaranja i požare. U isto vrijeme, Amerikanci su otkrili japanske nosače i na njih uputili svoje bombardere. Tri golema japanska broda pretvorena su u plamene buktinje koje su se, jedna za drugom, ugasile u morskim dubinama.
Taj veliki uspjeh Amerikanci su platili sa 67 zrakoplova, ali im je flota ostala netaknuta. Japanski su zrakoplovi u protunapadu uspjeli izbaciti iz stroja američki nosač Yorktown, ali su i sami u sljedećem napadu izgubili još jedan nosač. Admiral Jamamoto je nakon tih gubitaka naredio povlačenje. Američka flota progonila je protivnike sve do večeri 6. lipnja i u zračnim napadima potopila veliku krstaricu Mikuma.
Iako su Japanci idućih dana uspjeli osvojiti neka otočja u Aleutima, njihov poraz bio je očit. Bitka kod Midwaya bila je prekretnica rata na Tihom oceanu.
Borbe u lipnju 1942. pokazale su još uvjerljivije nego bitka na Koraljnom moru da bojni brodovi nisu više glavna udarna snaga velikih mornarica. Protivnici u pacifičkom ratu orijentirali su se nakon toga na intenzivniju izgradnju nosača zrakoplova, ali u toj su industrijskoj bitci Japanci pretrpjeli daleko teži poraz od onog kod Midwaya.
Drugi upravo čitaju... |
|
Foto: 1. Izvor
Priredio: Mario Mehaković
Izvor: HRT
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.