ZDRAVLJE
Piše: dr.med. Bruno Škurla, gastroenterolog
Gastritis nije dijagnoza sama za sebe, odnosno nije simptom
Koliko smo se puta našli u situaciji nakon svadbe, rođendana, nalaženja sa prijateljima, jedne od obljetnice „Gromova“ i nebrojenih situacija kada smo bili tužni, nesretni, uplašeni ili bijesni reći: muči me gastritis.
U brojnim razgovorima s pacijentima nekada na terenu, vojarni ili danas u KB „Merkur“ gastritis je jedna od dijagnoza koje pacijenti sa velikom sigurnošću postavljaju sami sebi jer osjećaju određene poteškoće u gornjem dijelu trbuha. Pri tome se navode tegobe koje se opisuju kao bol, nelagoda, osjećaj težine, napuhanost, žgaravica, povrat želučanog sadržaja u jednjak, pečenje i bolovi iza prsne kosti.
...
Opisane tegobe su česte, sigurno ih je osjetio svatko od nas barem nekad. Govoreći o tim simptomima, uvijek mi prvo na pamet pada jutro nakon ulaska u Topusko, doslovno za prsa prije četnika. Živo se sjećam straha prolaska po šumskim putevima usred noći, nemajući pojma gdje je neprijatelj a gdje smo ustvari i mi. Skoro se pobivši sa djelatnicima MUP-a u Topuskom uspjeli smo se svi sabrati, a ujutro krenuli zauzimati položaje.
Nakon desetak sati stresa, u situaciji kada su tenzije počele popuštati, počeo je „gastritis“
Nekoliko gardista je počelo tražiti pomoć zbog svih simptoma koje sam gore naveo, a najjače je bio izražen simptom izražene žgaravice koju je pratila mučnina i povraćanje u jednog suborca. Nepotrebno je reći da je iza nas bilo par neprospavanih noći u Gornjoj Bučici, Viduševcu te na putu u Topusko uz nebrojene popušene cigarete, kave ako ju je netko našao te strahove koje je svatko osjećao sam za sebe.
U tom trenu smo se snalazili kako smo znali, podijelio sam sode bikarbone, Gastala, bogme i Apaurina što sam imao, a na kraju smo i od mještana tražili mlijeko. Po zauzimanju Topuskog svi moji pacijenti su se smirili.
Što nam to govori?
Gastritis, kako ga doživljavaju medicinski laici nije dijagnoza sama za sebe, odnosno nije simptom. U užem medicinskom smislu označava prožimanje želučane sluznice upalnim stanicama koja se može u krajnjem slučaju manifestirati i teškim bolestima, do karcinoma želuca.
Drugi upravo čitaju... |
|
Ipak, tegobe o kojima govorim su blaža medicinska stanja, posljedica objektivnih medicinskih promjena kao što su gastritis uzrokovan infekcijom bakterijom Helicobacter pylori kojom je zaraženo skoro 60% hrvatskog pučanstva, uzimanjem lijekova protiv bolova i upale (Andol, Aspirin, Volteren, Ketonal i sl.), pretilost, postojanje želučanog bruha ( stanje u kojem je dio želuca izvučen iz trbušne u grudnu šupljinu), neredovitom, jako začinjenom i obilnom prehranom, kroničnim psihičkim stresom... Pa, svi mi ćemo se prepoznati u nekoj od ovih situacija.
Kao i uvijek, ako imamo neke od simptoma koje nismo imali ranije, učestalo se ponavljaju ili traju dulje vrijeme treba se javiti liječniku. Neophodan je pažljiv razgovor sa svakim pacijentom u kojem će liječnik predložiti razumnu obradu koja će uključiti fizikalni pregled, standardne krvne pretrage, ultrazvuk abdomena, EKG, a po potrebi rentngensko snimanje prsišta i gastroskopiju.
Kad već spominjem gastroskopiju koju radim barem dvadesetak puta dnevno, ne mogu reći da je to najugodnija pretraga koja postoji. Prije par godina sam i sam imao bol iza prsne kosti koja je dugo trajala pa me bivša šefica natjerala napraviti gastroskopiju. Danas, kada svima kažem kako je gastroskopija lagani pregled u sebi si ipak mislim da, ali ovisi s koje si strane instrumenta...
Završna poruka je da se tegobe „gastritisa“ ne smiju zanemariti jer mogu biti simptom teških bolesti a u najvećem broju slučajeva se relativno lako daju liječiti.
Treba slušati svoje tijelo; ako primijetimo da nam škode teška hrana, gazirana pića, čaša piva ili gemišta previše, slana i začinjena hrana u najmanju ruku isto treba smanjiti, a posjet liječniku će tegobe olakšati ili u cijelosti otkloniti.
Vaš gastroenterolog, Bruno Škurla će svaki put učiniti za vas sve što je gore navedeno, a ako baš dođe do potrebe za gastroskopijom, ne brinite - imam laganu ruku...
Jednom Grom, zauvijek Grom!
Foto: 1. UCM
Autor: dr.med. Bruno Škurla, gastroenterolog
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.