Mala Gospa, iako nije zapovjedni blagdan, vrlo je omiljen u narodu. Toga dana mnogi hodočaste u marijanska svetišta
Novosti iz Domovine
Danas je blagdan Male Gospe.
Mala Gospa je blagdan rođenja Blažene Djevice Marije. Svake godine u katoličkoj Crkvi slavi se 8. rujna.
...
Nema točnih podataka od kada se slavi rođendan BD Marije. Smatra se da ovaj blagdan počinju slaviti kršćani u Jeruzalemu u V. stoljeću, dakle kada je već kršćanstvo državna religija u tadašnjem Carstvu.
Naime, u mjestu gdje je prema predaji stajala Marijina rodna kuća, sagrađena je crkva u čast sv. Ani, Marijinoj majci. Kao spomen na ovu posvetu nastao je blagdan u čast Male Gospe: najprije u V. st. na kršćanskom Istoku, a od VII. st. i na Zapadu.
Papa Sergije I. (687-701) proglasio ga je kao jedan od četiri Marijanska blagdana koji su se slavili u Rimu, a od IX. stoljeća blagdan je prihvaćen u svim kršćanskim zemljama.
Za kršćane je svojstveno da blagdane svetaca slave na njihov “rođendan za nebo”, to jest na dan njihove smrti. Međutim, u tri slučaja kao blagdan se slavi rođenje: Isusovo rođenje na Božić, rođenje sv. Ivana Krstitelja 24. lipnja i Marijino rođenje – Malu Gospu, 08. rujna. To je zbog posebne uloge koju su u Božjem djelu spasenja imale ove tri osobe. Marijino rođenje je naviješteno već u Starom Zavjetu. Ona je zapisana već na prvim stranicama Biblije. Nakon grijeha Adama i Eve, Bog im se ukazuje, prekorava ih i tjera iz zemaljskog raja te govori zmiji: “Neprijateljstvo ja zamećem između tebe i žene, između roda tvojeg i roda njezina: on će ti glavu satirati, a ti ćeš mu vrebati petu” (Post 3,15).
Drugi Vatikanski sabor naučava da je Marija proročki označena kao ona koja će pobijediti zmiju. Mariju naviješta i prorok Izaija kad govori o znaku Emanuela:”Evo začet će djevica i roditi sina i nadjenut će mu ime Emanuel” (Iz 7,14).
Sveta Ana je Mariju rodila oko 17. godine prije Krista. Očuvana je od svake mrlje istočnog grijeha od trenutka svoga bezgrješnog začeća. Mala Gospa se slavi u mnogim krajevima naše Domovine i po svijetu, posvećene su joj mnoge crkve, kapelice i gradovi.
Mala Gospa, iako nije zapovjedni blagdan, vrlo je omiljen u narodu. Toga dana mnogi hodočaste u marijanska svetišta ili barem odu na svetu misu. Kod nas mnoge župe i mjesta imaju za zaštitnicu Malu Gospu. Samo u Hrvatskoj imaju 44 župe kojima je patron.
Od mjesta, tu su Čakovec, Solin, Voćin, Lopar, Bitelić, Grabovac, Baderna kod Poreča itd. Na Malu Gospu svoj dan ima i Varaždinska županija.
Mala Gospa u Solinu 2021.
Blagdanu Male Gospe, kada se ujedno obilježava i Dan grada Solina, prethodi devetodnevna priprava od 30. kolovoza do 7. rujna. Mise su u 7 i 18 sati.
U svetištu Gospe od Otoka će se 12. rujna svečanim svetim misama obilježiti i Ime Marijino – Gospa Velikoga hrvatskog krsnog zavjeta. Mise toga dana su u 8, 10 i 18 sati. Na večernjem misnom slavlju hodočastit će vjernici grada Splita.
Mala Gospa u Dobranjama – Bijeli Vir
Vanjska proslava blagdana je u nedjelju 12. rujna. Misu u 10.30 predslavit će dr. sc. don Boris Vidović.
Proslava blagdana Male Gospe u Župi Otrić Struge
Vepric
Na uočnicu blagdana Male Gospe u utorak, 7. rujna brojni će vjernici i ove godine iz svih krajeva Splitsko-makarske nadbiskupije, s otôka i iz Bosne i Hercegovine hodočastiti u marijansko svetište Vepric na misno slavlje u 17.30 sati koje će predvoditi splitsko-makarski nadbiskup koadjutor mons. Dražen Kutleša.
Misi će prethoditi križni put u 15.30 i molitva krunice u 16.30 sati. Toga su dana u svetištu mise još u 7, 9 i 11 sati i prigoda za sakrament pomirenja.
Na sam blagdan Male Gospe, u srijedu 8. rujna, jutarnje mise su u 7, 9 i 11 sati, a popodnevno je svečano bogoslužje u 18 sati. Misi prethodi molitva krunice.
Drugi upravo čitaju... |
|
Foto: Izvor
Priredila: Lorena Tulić
Izvor: Dalmacija danas